Busko Zdrój miasto kuracjuszy

Busko Zdrój to stolica województwa świętokrzyskiego, które przez wiele lat było omijane przez turystów, dziś jest bardzo często odwiedzanym miastem. Doskonała baza noclegowa, ciekawe zabytki i dziewicza przyroda sprawiają, że Busko Zdrój stają się  coraz chętniej wybieraną destynacją turystyczną. 

Busko Zdrój w świadomości Polaków?

Busko Zdrój to miasto, które jest głęboko zakorzenione w naszej polskiej mentalności. Z miastem tym mamy nawet kilka powiedzeń, których używają wszyscy Polacy. Mówi się o kieleckich scyzorykach, których w latach dziewięćdziesiąt rozsławił Liroy. Dla wielu stali się symbolem czynów zabronionych, a tak naprawdę sama ich nazwa wzięła swój początek najprawdopodobniej w  wieku XIX. To właśnie wtedy w mieście zaczął prężnie rozwijać się sprzęt metalurgiczny. Duża dostępność scyzoryków sprawiła, że większość  mieszkańców nosiła je w swoich kieszeniach i właśnie to sprawiło, że reszta narodu polskiego zaczęła nazywać kielczan scyzorykami.

Drugim powiedzeniem, z którego niezwykle często korzystamy jest, że wieje jak w buskim.  Na początku mówiono, że jak na dworcu w Busku Zdrój. A autorów  tego powiedzenia być może należy upatrywać w odwiedzających miasto turystach. Dworzec wybudowano pod koniec XIX wieku i był narażony na wiatry z każdej strony. Busko Zdrój znajduje się w dolinie pośród Gór Świętokrzyskich, gdzie wiatr może spokojnie hulać. Najlepiej samemu wybrać się do miasta, by przekonać się o właściwości przysłów. 

Co warto zobaczyć w Busku Zdrój?

Odwiedzając stolicę województwa warto wybrać się na spacer po zabytkowym centrum miasta. Zwiedzanie można rozpocząć od Pałacu na Wzgórzu Zamkowym, w którym znajduje się Muzeum Narodowe. Następnie powinniśmy się udać do bazyliki katedralnej. Stamtąd nasze kroki muszą się skierować na najważniejszą ulicę miasta, Sienkiewicza, centrum życia mieszkańców i turystów. To tu znajdziemy liczne kawiarnie, puby i restauracje, miejsca relaksu i odpoczynku dla odwiedzających.

Busko Zdrój wielu kojarzy się z Kadzielnią, dzięki licznym festiwalom odbywającym się na Wzgórzu. Piękne widoki, liczne jaskinie i formacje skalne sprawiają, że turyści chętnie tu wchodzą, żeby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie miasta. Warto tu wejść, żeby zobaczyć Busko Zdrój z innej perspektywy.